DFS Gemerčatá

Gemerčatá založili v roku 1986 manželia Viliam a Erika Husárovci, so zámerom vychovať nových tanečníkov a tanečníčky, ale aj spevákov a speváčky, pre Folklórny súbor GEMER. S nácvikmi im pomáhala pani Magdaléna Kračúnová. Do nového detského súboru sa prihlásilo 38 detí a hneď v tom roku úspešne reprezentovali na okresnej súťaži hudobného folklóru v Revúcej.

V roku 1988 prevzali vedenie detského súboru manželia Juraj a Anna Mackovci. V tomto období sa počet detí rozrástol na 52 a deti pracovali v dvoch skupinách.

Od roku 1997 až dodnes deti pracujú pod vedením Anny Mackovej a Márie Garanovej Krišťákovej. V súčasnosti je v súbore 32 dievčat a 8 chlapcov. O hudobný doprovod sa postupne starali – ľudová hudba FS Gemer, neskôr harmonikári Ondrej Gál a v súčasnosti Boris Nezbeda.

V súbore sa doteraz vystriedalo približne 350 detí a uskutočnilo sa približne 280 vystúpení. Deti sa naučili postupne veľké množstvo piesní, tancov, zvykov, riekaniek……

Gemerčatá účinkujú nielen na domácej pôde, ale aj v okolitých obciach, mestách a v zahraničí na podujatiach partnerských miest Dobšinej. Pravidelne sa zúčastňujeme okresných prehliadok hudobného folklóru a viackrát sme postúpili aj na krajskú súťaž. Zúčastňujeme sa folklórnych festivalov v Rejdovej, Heľpe, Tisovci a podujatí kultúrneho leta v Dobšinej. Veľkej obľube sa tešia naše tematické koncerty k rôznym ročným obdobiam, alebo folklórnym zvyklostiam. Pre žiakov a študentov škôl každoročne pripravujeme výchovné koncerty a pre záujemcov o folklórny tanec jarné a jesenné školy tanca.

V roku 2011 Gemerčatá slávnostným koncertom oslávili 25. výročie svojho založenia.

Najväčším úspechom Gemerčiat je účasť na Medzinárodnom folklórnom festivale v Grécku v prímorskom meste Hanioti, na ktorom za z 13 krajín sveta zišlo približne 1300 účinkujúcich.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA